Ovdje se mogu preuzeti prezentacije korištene na konferenciji.
Ovdje se mogu vidjeti snimke predavanja.
17. CARNetova korisnička konferencija
Nove-Škole
Pod nazivom "Nove-Škole", od 18. do 20. studenoga 2015. godine u Hotelu Valamar Lacroma u Dubrovniku, održala se 17. CARNetova korisnička konferencija - CUC 2015. Konferenciju je organizirala Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te uz podršku Grada Dubrovnika. Konferenciju je pratilo više od 820 sudionika, što ju čini najvećom dosad organiziranom CARNetovom korisničkom konferencijom, a putem video prijenosa na novom CARNetovom portalu Meduza sadržaji s konferencije su djelomično bili dostupni i onima koji nisu sudjelovali na konferenciji.
Sudionici su se tijekom konferencije mogli povezati slušajući bogat program sastavljen od šest pozvanih predavanja, 23 radionice, više od 30 radova, 13 prezentacija sponzora i dva okrugla stola.
Program je obogaćen i s 10 radionica i predstavljanja projekta e-Škole, šest događanja i radionica Scientix i ISE projekta, završnim događanjem AMORES projekta, Webfestival natjecanjem najboljih osobnih i profesionalnih osobnih web stranica te brojnim nagradnim igrama i natječajima CARNeta i sponzora.
Glavni program konferencije bio je podijeljen u pet tematskih cjelina: Razred bez granica, e-Svijet u nastavi, Internet oko nas, Upravljanje promjenama u e-Školama i Nestaje li privatnost u digitalnom dobu?. Posebnu programsku cjelinu činio je sys.trek, dio programa namijenjen sistem inženjerima s ustanova članica CARNeta, koji je ove godine ponudio 16 prezentacija i jednu radionicu.
Nastavljajući tradiciju, CUC je i ove godine svojim sudionicima ponudio priliku čuti neke od najuglednijih stručnjaka u području informacijsko komunikacijskih tehnologija, obrazovanja i znanosti. Konferenciju je uvodnim plenarnim predavanjem otvorio dr. Kyle L. Peck, profesor edukacije na Sveučilištu Penn State iz SAD-a, koji je pričao o temi "The Perfect Storm: How Technologies and Trends are Reinventing the Future of Education”. Nakon njega slijedilo je odlično predavanje dr.sc. Borisa Jokića na temu provedbe cjelovite kurikularne reforme u RH, koje je izazvalo veliki interes okupljenih sudionika konferencije, posebno učitelja, nastavnika, profesora i ravnatelja osnovnih i srednjih škola.
Drugi dan konferencije slijedila su tehnološka pozvana predavanja g. Branka Radojevića iz CARNeta na temu računarstva u oblacima te g. Igora Rajića iz tvrtke Oracle Hrvatska na temu “Internet of Things”. Obrazovnu tematiku zastupao je g. Joe Sheik, ravnatelj škole iz Ontarija u Kanadi, koji je iznio vizije budućnosti obrazovanja u svijetu. Konferencija je zatvorena u petak posljednjim plenarnim predavanjem profesora Dragana Gaševića sa Sveučilišta u Edinburgu na temu analitika učenja.
Konferenciju CUC 2015 pratilo je i predstavljanje nekoliko EU projekata CARNeta i partnera, od kojih je najvažniji projekt "e-Škole: uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”. Predstavljanje aktivnosti na tom projektu moglo se pratiti sva tri dana konferencije, a glavna prezentacija projekta i potpisivanje ugovora sa školama uključenima u pilot projekt održalo se u četvrtak u prisutnosti ministra Znanosti, obrazovanja i sporta prof.dr.sc. Vedrana Mornara.
U sklopu konferencije održan je i Webfestival. Natjecanje Webfestival već šesnaestu godinu zaredom nagrađuje najbolje autore sadržaja na Internetu. Ove godine tema natjecanja bile su osobne i osobne profesionalne web stranice u obrazovanju. Ocjenjivački sud natjecanja je u konkurenciji od 34 osobne web stranice prijavljene na natjecanje donio odluku o najboljima te najboljom osobnom web stranicom u kategoriji Osobne web stranice u obrazovanju proglasio osobnu stranica autora Gorana Šurine, dok je u kategoriji Profesionalne osobne web stranice pobjedničkom stranicom proglašena stranica Zvonimira Pavleka.
Međunarodni Programski odbor za najbolji rad konferencije odabrao je rad "Primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj” grupe autora sa Sveučilišta u Zagrebu i Tehničkog veleučilišta u Zagrebu: Tea Pović (FER), Katarina Veleglavac (FER), Mia Čarapina (TVZ), Tomislav Jagušt (FER) i Ivica Botički (FER). Najboljom prezentacijom ovogodišnje konferencije izborom samih sudionika proglašena je prezentacija “Ususret izazovima u radu s novim tehnologijama – iLab u razrednoj nastavi OŠ Vežica” autora Ksenije Laleta-Puž i Vedrana Gergorića iz Osnovne škole Vežica u Rijeci.
U sklopu konferencije CARNet je predstavio i dvije nove usluge. Prva je Libar, nova CARNetova online aplikacija i usluga za izradu, objavu i pregled digitalnog sadržaja kojoj se pristupa putem AAI@Edu.hr korisničkog računa, a ujedno je i mobilna aplikacija sa svim funkcionalnostima e-čitača. Korisnici konferencije su dobili zadatak da tijekom trajanja konferencije naprave vlastitu e-knjigu, a od 17 pristiglih uradaka najboljim je proglašena knjiga autorice Nastje Srok iz OŠ Viktora Cara Emina u Lovranu naziva “U potrazi za knjigom”.
Druga predstavljena usluga nosi naziv Meduza. Meduza je usluga za distribuciju višemedijskih sadržaja namijenjenih obrazovnim i akademskim ustanovama te pojedinačnim korisnicima ustanova članica CARNeta. Meduza je akronim za M(ultimedijalna)EDU(kacija)(na)ZA(htjev) a tijekom CUC-a koristila se za prijenos predavanja, radionica i ostalih događanja uživo s konferencije. U tri dana trajanja konferencije usluga bilježi 7.169 pregleda sadržaja, 1.217 jedinstvenih korisnika te 654 istovremenih korisnika, a čak 300 korisnika se registriralo za uslugu. Publika dolazi većim dijelom iz RH, a CUC su pratili i u BiH, Srbiji, Izraelu, Švicarskoj, Sloveniji i Njemačkoj te dalekoj Južnoj Koreji.
Nagradu za najredovitijeg sudionika konferencije, za koju su kandidirali svi sudionici koji su se registrirali na više od 75% predavanja, osvojila je gđa. Božica Ruk.
Za sve sudionike konferencije organizirano je i nagradno natjecanje igre asocijacija. Sudionicima su tijekom konferencije ponuđene asocijacije koje su ih vodile do konačnog rješenja. Pobjednik natjecanja asocijacija je gospodin Dario Garbin iz OŠ Vladimira Gortana u Žminju .
I ove godine je u okviru sys.treka bilo organizirano sys.trek natjecanje. Sudionici su trebali riješiti nagradni zadatak koji se sastojao od nekoliko koraka, a zadatak je riješio i pobijedio g. Stanko Kružić, sistem inženjer sa Sveučilišta u Splitu.
Službeni jezik konferencije bio je hrvatski, a predavanja stranih predavača održana su na engleskom jeziku.
CARNetova korisnička konferencija - CUC postala je sastavni dio nacionalnog projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)", koji sufinancira Europska unija iz europskih strukturnih i investicijskih fondova.’ Nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNet.