Svaki informacijski sustav treba omogućiti korisniku raspolaganje istinitim i svrhovitim informacijama, raspoloživim u određenom trenutku i na određenom mjestu. Jedan od mogućih načina udovoljavanja tim zahtjevima jest uvođenje i primjena sustava zaštite podataka i informacija u informacijskom sustavu. Informacijski sustav ugrožavaju različite opasnosti (prirodne i ljudske, namjerne i nenamjerne). Što je informacijski sustav složeniji to su i brojnije opasnosti koje ga mogu ugroziti ili uništiti. Biometričke tehnologije zaštite informacijskih sustava su već dugo poznate u svijetu ali i u našoj zemlji. Biometričke tehnologije su aktualne, moderne i jedinstvene iz razloga što svaka osoba ima neke jedinstvene biometričke veličine kao npr. otisak prsta ili šarenice oka. Upravo ove tehnologije su u nekim sustavima ključ za ulaz u sustav, uključivanja opreme ili aktiviranje neke druge funkcije u sustavu. Biometrija pruža vrlo visok stupanj sigurnosti. Identifikacija u informacijskom sustavu može se izvoditi ne samim biometričkim tehnologijama nego i kombinacijom lozinki i biometrike. Danas postoje različite ljudske osobine na osnovu kojih se može obavljati identifikacija korisnika kao što su: glas, infracrveni prikaz lica i termogram vena na ruci, otisci prstiju, lice, šarenica oka, uho, način hoda, dna, potpis i zvuk, miris, skeniranje mrežnice oka, geometrija ruku i prstiju, i sl. Pomoću svih ovih navedenih karakteristika može se obavljati identifikacija korisnika. Smatra se da će biometričke tehnologije u dogledno vrijeme postati značajne komponente identifikacijske tehnologije iz razloga što su cijene biometričkih senzora sve manje i javnost postaje svjesna važnosti i prednosti takvih tehnologija. Treba reći da niti jedna biometrička tehnologija samostalno ne pruža zadovoljavajuće potrebe za identifikacijom. Svaka biometrička tehnologija ima svoje prednosti i nedostatke. Ono što je velika prednost takvih tehnologija je da svoje karakteristike ne možemo "zaboraviti" ili "izgubiti" kao kreditnu karticu, pin ili sl. nego su one dio nas, tj. "ugrađene" su u nama samima.
Sustavi s automatskim prepoznavanjem otisaka prstiju su najjednostavniji i najuhodaniji od svih biometričkih metoda zaštite. U radu će se nadalje pojasniti identifikacija pomoću otisaka prstiju, sustavi za identifikaciju prstiju (AFIS), osobine otiska, algoritmi raspoznavanja otisaka, efikasnost sustava, uređaji za raspoznavanje otisaka te na kraju njegove prednosti i nedostatci.
U budućnosti se planira puno veća uporaba biometričkih tehnologija nego što je to danas prisutno u Republici Hrvatskoj. Danas ona nije na zadovoljavajućoj razini te se primjenjuje u malom broju trgovačkih društava i institucija. Uz pad cijena sustava za identifikaciju i bolju integraciju u korisnička sučelja i operacijske sustave, biometričke tehnologije u budućnosti će biti nemoguće zaobići.
|