preskoči na sadržaj

CUC 2012 - Brže (komunicirati), više (naučiti), jače (se povezati)!

14. CARNetova korisnička konferencija CUC 2012, pod nazivom „Brže (komunicirati), više (naučiti), jače (se povezati)!“ održala od 12. do 14. studenog 2012. na trsatskom Kampusu riječkog Sveučilišta. Konferenciju je organizirala Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ive Josipovića i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Da se ipak može brže komunicirati, više naučiti i jače se povezati potvrdio je program sastavljen od čak sedam pozvanih predavanja, 15 radionica, više od 30 recenziranih radova, jednog okruglog stola te više od 30 prezentacija podijeljenih u pet tematskih cjelina: Upravljanje tehnologijom na obrazovnim ustanovama, Obrazovanje za globalno tržište rada, Doba digitalnog sadržaja, Etička i zakonodavna pitanja i Internet (tema realizirana kroz okrugli stol), te sys.track cjeline predavanja.

Nastavljajući tradiciju, CUC je i ove godine svojim sudionicima ponudio priliku čuti neke od najuglednijih stručnjaka u području informacijsko komunikacijskih tehnologija. Predavanja je tako održalo sedam pozvanih predavača, a posebno bi istaknuli predavanja g. Borisa Sakača, savjetnika Međunarodnog olimpijskog odbora za informacijsku tehnologiju, na temu „Pravednije, pouzdanije, pristupačnije!“, te predavanje g. Darka Parića, pomoćnika ministra u Ministarstvu uprave RH, na temu „Informacijska tehnologija u javnoj upravi: stanje i strategija razvoja“.

Konferenciju je tradicionalno pratio i Webfestival - natjecanje autora web sadržaja. Tema natjecanja bila je multimedijsko učenje kroz izradu multimedijskih obrazovnih sadržaja, od videa i animacija do screencastova i podcastova. U konkurenciji 40 prijavljenih multimedijskih obrazovnih sadržaja u dvije dobne kategorije: Mladi kreativci (do 18 godina) i Majstori (stariji od 18 godina), ocjenjivački sud odlučio je o šest pobjednika raspodijeljenih u dvije kategorije. Dobitnike možete pronaći na adresi /2012/webfestival.

CUC 2012 pratilo je i CMS natjecanje „Skockajte web! 2012“ u kojem su sudjelovali prijavljeni webovi hrvatskih osnovnih i srednjih škola. U ovogodišnjem natjecanju je sudjelovalo 120 škola, od čega 96 u kategoriji osnovnih škola i 24 u kategoriji srednjih škola. U posebnoj kategoriji Klub najskockanijih sudjelovalo je osam škola. Cilj natjecanja bio je potaknuti škole na izradu i održavanje kvalitetnih, korisnih i zanimljivih školskih webova, koji će zadovoljiti sve potrebe njegovih korisnika – učenika, nastavnika, škola i roditelja. Skockane webove pobjednika koji mogu poslužiti kao primjer drugim školama možete pronaći na adresi http://www.skole.hr/natjecanja/CMS/rezultati.

Međunarodni Programski odbor za najbolji rad konferencije odabrao je rad „Analiza pristupačnosti odabranih sjedišta weba kataloga http://www.hr/" grupe autora Ivana Vučka iz tvrtke Sedam IT d.o.o., te Marina Vukovića i Željke Car s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Najboljom prezentacijom sudionici CUC-a su online glasovanjem odabrali „Obrazovne i organizacijske mogućnosti korištenja Xibo open source digital signage okružja u cjelovitoj nastavi“, grupe autora Zlatka Papeša (Klinička bolnica Sveti Duh) i Davorina Bengeza (Hewlett-Packard d.o.o.) te Barbare Bengez, Pavla Bengeza, Vedrana Papeša i Vesne Kirinić Papeš iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb. Novost je bila ta da su autori najboljeg rada i najbolje prezentacije bili pozvani da iste prezentiraju i u sklopu CARNetovog nastupa na Sajmu informacijskih tehnologija - INFO.

Po prvi put na CUC-u bio je organiziran i TeachMeet susret u zajedničkoj organizaciji CUC-a i udruge Samo jedan klik. TeachMeet je opušteni i neformalni susret obrazovnih stručnjaka koji u obliku mikroprezentacija u trajanju od tri minute razmjenjuju iskustva dobre prakse, inovacije iz vlastite nastave te inspiraciju i strast prema poučavanju.

Konferenciju je pratilo 350 akreditiranih sudionika, a putem video prijenosa na CARNet Media on Demand portalu predavanja su bila dostupna i onima koji nisu sudjelovali na konferenciji. Službeni jezik konferencije bio je hrvatski, a predavanja stranih predavača održana su na engleskom jeziku.

preskoči na navigaciju