Uvod
Ono što karakterizira današnje vrijeme svakako su i sve brže promjene (kako na polju tehnologija, tako i na svim ostalim poljima) a 'držanje koraka' s njima postaje sve teže. Jedna od radikalnih promjena odvija se na polju edukacije.
Vodeće ekonomije svijeta već godinama koriste suvremene načine usvajanja znanja i vještina jer su ih prepoznale kao jedan od pokazatelja konkurentnosti. Zajednički nazivnik većine suvremenih načina usvajanja informacija i vještina svakako je e‑učenje. To je pojam koji, između ostalog, označava jednostavniju razmjenu znanstvenih spoznaja i stručnih informacija unutar znanstvenih i stručnih zajednica. Nadalje, on mijenja naše shvaćanje pojmova 'udaljenost' i 'vrijeme' (nije bitno gdje i kada učimo) te u centar poučavanja stavlja 'učenika' kao onog koji tijekom cijelog života nadograđuje vlastito vještine, spoznaje i znanje.
Unutar visokoškolskog sustava Republike Hrvatske za uvođenje e-učenja zaslužni su pojedinci/nastavnici na pojedinim fakultetima te CARNet koji sve sustavnije radi na razvoju primjene takvog vida poučavanja. Korištenje e-učenja za usavršavanje zaposlenika unutar tvrtki gotovo da i ne postoji te su stoga potrebni dodatni napori za njegovo uvođenje.
Osim novih medija nužnih za provođenje e-učenja glavni 'zaokret' zbiva se unutar metodike izrade elektroničkih materijala, načina poučavanja putem Interneta i e‑upravljanja. Budući da Hrvatskoj nedostaju stručnjaci za e-obrazovanje, ulaganje u njihovu edukaciju je više nego nužno.
Cilj prezentacije je upoznati sudionike konferencije s tehničkim i metodičkim mogućnostima prenošenja znanja i ovladavanja vještima putem elektroničkih medija na primjeru nove inačice prvog hrvatskog multimedijalnog anatomskog atlasa ljudskog kostura.
Definicije pojma e-učenje u svijetu su različite. Ona koju ćemo mi koristiti ne obuhvaća samo upotrebu Interneta već i prijenosnih medija (CD, DVD, ...), instaliranih programa koji mogu ali ne moraju biti povezani s Internetom. Iz toga proizlazi razlikovanje 'online' i 'offline' poučavanja.
Online tečaj o ljudskom kosturu napravljen je u LMS-u Moodle koji se svojim karakteristikama (intuitivno snalaženje polaznika unutar sustava, dovoljan broj modula koji se vrlo jednostavno mogu dodati u već postojeći tečaj ) 'nametnuo' kao najbolji izbor.
Za potrebe CUC-a, online tečaju je moguće pristupiti preko web adrese
www.ego.hr/moodle
Podaci potrebni za pristup tečaju su:
- Korisničko ime: democuc
- Zaporka: democuc
Preporuka je da tečaj bude mentoriran.
Ovaj model poučavanja se vrlo lako može primijeniti u srednjem i visokom školstvu kao isključivo online edukacija ili kao miješani (blended) način e-poučavanja. Miješani način e-poučavanja predstavlja kombinaciju između poučavanja 'uživo' (face to face) i online. Na taj način je moguće povezati najbolje aspekte obaju načina poučavanja.
Primjer offline načina učenja
Ovaj dio prezentacije odnosi se na program - multimedijalni anatomski atlas ljudskog kostura.
Iako je u razvijenim državama ponuda multimedijalnih edukativno-informativnih sadržaja za osobna računala već više od desetljeća na više nego zadovoljavajućoj razini (sjetimo se da je osobno računalo tek nedavno proslavilo svoj 25. rođendan), proizvodi te vrste na našim su prostorima još uvijek rijetkost. Oni malobrojni uglavnom su usmjereni na prezentiranje/poučavanje informacijsko-komunikacijskih tehnologija.
Nova inačica prvog hrvatskog multimedijalnog atlasa ljudskog kostura namijenjena je prvenstveno učenicima osnovnih i srednjih škola. Prva inačica predstavljena je javnosti 2000., a inačica 3.1 je 2002. objavljena u vodećim hrvatskim informatičkim časopisima, izazivajući pohvale struke i korisnika iz Hrvatske i susjednih zemalja.
Atlas je proizvod za osobna računala s Microsoft Windows operativnim sustavom, a sadrži tekstove o ljudskom kosturu odnosno trinaest skupina kostiju. Unutar atlasa nalaze se galerija slika, 3D animacije, te audio i video zapisi. Korisnicima je dostupan i notes za bilješke, te kviz u kojem mogu provjeriti svoje znanje o ljudskom kosturu. Program je putem Interneta moguće nadograđivati novim slikama i video zapisima. Jedna od važnijih odlika programa jest i prilagođenost osobama oštećena vida budući da u programu postoje vrlo jednostavni prečaci koji omogućavaju “listanje” lekcija i njihovo preslušavanje.
Za potrebe CUC-a, program je moguće preuzeti s web adrese
www.ego.hr/cuc/kostur.exe.